WELSH CORGI PEMBROKE

Pierwsza suka rasy welsh corgi pembroke przyjechała do Polski w roku 1979 z Niemiec, z hodowli Jutty Erissmann. Była to Ynghariad-i-CHERRY BLOSSOM, w jej rodowodzie znajdowały się psy z hodowli Kaytop i Stormerbanks.Pierwszy miot pembroków urodził się w hodowli Lisiura 15. 12.1980 roku z krycia austriackim psem Colwyn CADNO (Lees Berry - Dusky Sun Rose of Kathla). W miocie było 7 szczeniąt - 2 suki i 5 psów, w obu umaszczeniach, niektóre z nich były naturalnie bezogoniaste. W hodowli została ŻĘTYCA Lisiura, pierwszy pembroke w Polsce, który uzyskał tytuł międzynarodowego championa, uzyskała też tytuł Zwycięzcy Europy w 1982 roku.

Kolejnym importem był sprowadzony w 1985 roku z Danii Ch. Hashfan AMBASSADOR in POLAND (Siggens Quality Choice - Mols Bjerges the Hashfanny). W roku 1986 przyjechała do Polski z ówczesnej Czechosłowacji kolejna suka, NIKE Moravia Mefistofeles (Colwyn Cadno - Sigma M.M.), która dała początek hodowli Liwang. W kolejnych latach sprowadzono do Polski wiele psów, najwiekszy wpływ na hodowlę miały Pl.I.Ch. ADOLOALDO della Selva Oscura (Wlochy), Ch. Allimac's MODERN LISIURA (Finlandia), naturalnie bezogoniasty, Int.Ch. Siggens ORFEUS (Norwegia) naturalnie bezogoniasty i Int.Ch. Mapleleaf SOUTHERN KNIGHT (USA).

Obecnie rodzi się przeciętnie 10 miotów rocznie. Trzeba pamiętać o tym, że ludzie, którzy mają zaledwie jedną suczkę i zdecydowali się na jeden czy dwa mioty, wnoszą ogromny wkład w hodowlę corgi w Polsce. Do dnia dzisiejszego polskie corgi uzyskały 30 tytułów Interchampiona, tytuły Zwycięzcy Europy i Świata. Polskie corgi dały początek hodowli na Litwie i Łotwie, miały też spory wpływ na hodowlę w Danii, Finlandii i Włoszech. Psy o naturalnie krótkich lub skróconych ogonach mają w imieniu słowo KUSY/KUSA.

WELSH CORGI CARDIGAN

Ch. Frameworks AMANDA (Cardax Jeremy - Cardax Rovena), śniada suczka ze Szwecji była pierwszą cardiganką przywieziona do Polski. Przybyła do hodowli Lisiura w 1989 roku. Pierwszy miot, w którym urodziło się tylko jedno szczenię - FIRST CARDI Lisiura, przyszedł na świat 14 grudnia 1993 roku.W następnych latach przyjechały do Polski Ch. Zwyc. św. Cardax BECKY (Cardwyn Hynoon - Antoc Marcasita) i Int.Ch. Smultronbackens DOUGLAS (Cardax Vivaldi Jubilee - Smultronbackens Arabella) ze Szwecji i Ch. Birkebakken's HOPEFUL HAVANNA ( Faarup Fuzzy - B. Dominique Delicious) z Danii. Havana, pokryta Douglasem, urodziła miot, w którym były 4 suki. Dwie z nich dały początek hodowli cardiganów w Czechach.

Początki hodowli były dosyć trudne. Prawdziwy rozwój rasy rozpoczął się wraz z początkiem nowego tysiąclecia. Wtedy powstały hodowle Z ANEGDOTY (2000), CONTROVERSIA (2002) i FEST (2002). W ostatnich latach zainteresowanie cardiganami stale rośnie, a do Polski importowano wiele psów we wszystkich umaszczeniach z Czech, Danii, Finlandii i Holandii. Największy wpływ na hodowlę ma reproduktor przywieziony z USA US.PL.CH. Yardican US Westwyn LEO.

Wyhodowane w Polsce cardigany znalazły się w wielu krajach europejskich i nie tylko. Do dziś polskie cardigany uzyskały 9 tytułów Międzynarodowego Championa Piękności oraz dwa Zwycięstwa Europy.

W ostatnich latach rodziły się rocznie przeciętnie 3 mioty, ale teraz, kiedy w rasie pojawiło się wielu nowych hodowców, liczba ta zapewne szybko wzrośnie. Wszystkie psy używane w hodowli powinny być przebadane w kierunku PRA, albo pochodzić po rodzicach wolnych od PRA.BEZ KOMPLEKSÓW LisiuraPierwszy miot corgi w PolsceŻĘTYCA LisiuraYnghariad-i-CHERRY BLOSSOM
Smultronbacken's DOUGLASCardax BECKYBirkebakken's HOPEFUL HAVANNAYardican US WESTWYN LEO
 
© 2013 Klub Welsh Corgi - strona wykonana przez Bluberrydesign na podstawie projektu WEBSCY.COM